Pachoľa.

Autor: Vladimír Ondík | 29.8.2009 o 20:40 | Karma článku: 5,95 | Prečítané:  2048x

Jalovecká dolina-Parichvost-Baníkovské sedlo-Pachoľa-Skriniarky-Salatín-Hlbká dolina ...zopár obrázkov a zopár nesúvislých viet.

Neskoro, ale predsa. Zábery sú z 11.7.2009, ale až dnes, keďže je mrchavé počasie, sa mi podarilo aj niečo napísať.

 

0.JPG
Najskôr rýchly výstup Jaloveckou dolinou. Dno doliny si pre seba vyárendoval Jalovecký potok a tak sa tu našťastie nepodarilo vybudovať cestu pre offroady, tak ako je to vo väčšine tatranských dolín. Po brehu potoka vedie iba úzky chodníček pre nás, pre hunters and gatherers (myslím lovenie záberov a zbieranie zážitkov).

 

1.JPG
Dolina Parichvost, fascinujúca farba slnkom rozžiarených listov. Miestami sa chodník v nich úplne stráca, Veľa ľudí tade nechodí, pred týždňom som tu stretol jedného, dnes žiadneho.
Lavínu z poslednej zimy si už nevšímam, tu som si všímal pred týždňom, http://ondik.blog.sme.sk/c/199801/Parichvost.html

 

2.JPG

3.JPG
Svahy, v zime bičované lavínami, teraz pôsobia idylickým dojmom, všade plno vysokohorských kvetín... a patrilo by sa poznať ich aj po mene, ale poznám ich iba po "postave a obličaji", stačí že sú pekné a "na mene nezáleží, ba ani na veku"  :-) :-)


4.JPG
Modro značený chodník hore dolinou Parichvost ma dovedie až do Baníkovskeho sedla. A tu sa začína iný svet. Kým v doline Parichvost je žiarivý slnečný deň, na druhej strane hrebeňa v Spálenej doline sa váľa studená hustá hmla, ktorá takto preteká cez Baníkovské sedlo na druhú stranu do doliny Parichvost.

5.JPG
Hmla sa valí cez sedlo ako mohutná rieka, avšak nad Parichvostom sa rieka stenčuje a mení sa na potôčik a asi po 70 m úplne zaniká. Hustá hmla sa mení na priezračný vzduch.
Má to do činenia s rosným bodom. Nad Spálenou je teplota vzduchu pod rosným bodom a vzdušná vlhkosť je vyzrážaná do hmly, nad Parichvostom je horúci letný vzduch a vtekajúca hmla sa tu prehrieva, jej teplota stúpne nad rosný bod a vtom momente sa zkondenzované zhluky molekúl rozpadnú na jednotlivé molekuky H2O a tie sú priezračné.
A tak postávam na Pacholi, sledujem osud miznúcej rieky, rozpadávajúcej sa do priezračných molekúl, podľa zákonov "tvorcu neba a zeme a hmly a molekúl"  i napadá ma biblické "Co ty činíš, vše dobre jest".

 

6.JPG
Hmla sa našťastie začína dvíhať a poodhalí v diaľke Sivý vrch.

 7.JPG
Kým vystúpim na Pachoľu, z hmly sa vynorí cieľ ďaľšej cesty - Spálená.

 

8.JPG
Z hmly sa vynoril aj ostrý hrebeň Skriniarky, po ktorom vedie chodníček smerom k Salatínu. Vysvietená dolina medzi Pachoľou a Skriniarkami, má poetické meno, Vrece.

 

 

9.JPG
V diaľke sa ukazuje aj Salatín a Brestová.

10.JPG
Pohľad zo Spálenej späť na Pachoľa (alebo Pachoľu?). Rád by som poznal toho človeka, ktorý tu rozdával mená a jeho myšlienkové postupy. Napadlo by vas meno Pachoľa?

 

11.JPG
Pohľad z hrebeňa Skriniarok na Salatín a Brestovú. Škoda, že je hmlisto, lebo hebeň Skriniarok je veľmi malebný.

 

12.JPG
Na Salatíne som si o 15 30 doprial "snídaní v tráve, teď krasne prostrenou ...". Dve jablká, moje prvé dnešné jedlo. Teda jedlo nič moc, ale to prestieranie stálo za to.
Zvykol som si jazdiť celý deň na podkožný tuk. Osvedčilo sa mi to, jediné na čo dbám je, mať dostatok vody. Bohužiaľ, keď sa večer dostanem naspäť ku zdrojom, som žravý a zmagoretý ako saranča v záhrade a všetky straty ihneď nahradím.

 

19.JPG
Zostupujem Hlbokou dolinou, hustým tmavým lesom, po mäkkom chodníčku posýpanom šiškami, ako v ruskom rozprávkovom filme, obzerám sa po nejakej chalúpke na stračej nôžke, keď tu zrazu:

 

20.JPG
mátoha neučesaná vyskočila z prítmia a zneuctiť ma chcela, zneuctiť veru, ale povedal som "wow, babo,... don't touch me!" i zostala stáť ako zdreveneta. (fotené s bleskom)

Dole na parkovisku  ma ešte vytočil Karol  
http://ondik.blog.sme.sk/c/200903/Karol-vytocil-si-ma.html,
a to je pre dnešok všetko. Pokračovanie pri ďalšom mrchavom počasí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?